Ежедневното отпадане на косми е нормално физиологично явление, което се дължи на космения цикъл. За едно денонощие нормално могат да паднат около 100 косъма, когато те са повече се нарича КОСОПАД.
Дифузно /общо/ разреждане на косата- най-често срещаният косопад, при който организма реагира с падане на повече коса от нормалното, в резултат на различни видове стрес (операции, диети, хронични заболявания, фризьорски процедури и др).
Гнездовиден (кръгов) косопад- проявява се с едно или няколко напълно обезкосмени петна по скалпа или други окосмени участъци по тялото. В редки случаи може да се развие много бързо до степен на пълна загуба на косата.
Андрогенен /мъжки тип/ косопад– засяга главно мъжете (и някои жени) след пубертета и се развива на периоди с все по- видимо и прогресивно разреждане на косата в челно- слепоочната и теменната област на скалпа до степен на пълно оплешивяване. Има ясно изразена фамилна обремененост.
Цикатрициална алопоеция- представлява необратима форма на косопад, в резултат на редица кожни заболявания (лихен планус, лупус еритематозус, склеродермия и др) и се характеризира с трайно увреждане на космения фоликул.
Причините за косопад при мъжете и жените са много различни:
– генетична предразположеност (характерна предимно за мъже)
– хормонални нарушения (включително заболявания на щитовидната жлеза
– инфекциозни и възпалителни заболявания на скалпа (себорея, дерматит и др)
– недохранването
– анемия
– раждане
– хронични болести на вътрешните органи
– прием на лекарства
– въздействия на външни агресивни фактори- облъчване, химиотерапия, радиация, боядисване на коса, използване на сешоар, маша, преса или стилизиращи продукти
– хроничен стрес
Косопадът е медицински проблем и се лекува от дерматолог. За целта Вашият дерматолог ще проведе задълбочен преглед, при необходимост ще назначи лабораторни изследвания и консултации с други специалисти, за изясняване на причината, довела до косопада и поставянето на точна диагноза. Лечението е строго индивидуално и зависи от вида на косопада.